WordPress jako system zarządzania treścią

CMS Wordpress

Wordpress jest systemem zarządzania treścią, który cieszy się ogromną popularnością. Według niektórych szacunków nawet 30% stron opartych jest właśnie na Wordpressie. CMS ten jest dostępny bezpłatnie i powstaje jako otwarte oprogramowanie tworzone przez kontrybutorów z całego świata.

CMS Wordpress

Osoby mające do czynienia z Wordpressem po raz pierwszy powinny wiedzieć, że istnieją dwa odmienne rozwiązania pod tą nazwą. Pierwszą jest Wordpress.com, a więc platforma przeznaczona do budowania swojej strony internetowej. Ma ona ograniczone możliwości i wiele płatnych opcji. Natomiast „prawdziwy” Wordpress wykorzystywany przez webdeveloperów to oprogramowanie, które należy pobrać ze strony Wordpress.org, a następnie zainstalować na serwerze. Niektóre hostingi dają też możliwość szybkiej instalacji Wordpressa za pomocą odpowiedniej opcji w panelu zarządzania usługami.

Jakie możliwości daje Wordpress?

Jeśli zastanawiasz się, czy Wordpress umożliwi stworzenie i skuteczne pozycjonowanie strony, którą sobie wymarzyłeś, to odpowiedź jest najprawdopodobniej twierdząca. Ten CMS oferuje bardzo szeroki wachlarz opcji. Możesz na jego podstawie zbudować blog, serwis informacyjny, stronę firmową czy nawet sklep internetowy (z pomocą wtyczki Woocommerce).

Popularność Wordpressa sprawiła, że istnieje wiele rozwiązań dodatkowo ułatwiających stawianie i korzystanie z witryn opartych na tym CMS-ie. Osoby nie umiejące programować mogą tworzyć serwisy za pomocą graficznych builderów typu drag and drop. W sieci dostępne są też setki tysięcy gotowych motywów, które umożliwiają stworzenie działającej i dobrze wyglądającej strony za pomocą kilku kliknięć.

Wordpress to także morze wtyczek (pluginów), pozwalających na rozszerzenie jego możliwości o nowe funkcje – zarówno po stronie panelu, jak i części widocznej dla odwiedzających. Pluginy mogą pomagać w optymalizacji strony pod kątem pozycjonowania, rozszerzać możliwości edycji, dodawać elementy graficzne czy moduły, jak np. systemy rezerwacji.

Bezpieczeństwo Wordpressa

Jak każdy popularny CMS, Wordpress narażony jest na dużą liczbę ataków. Co za tym idzie, każda poważna luka bezpieczeństwa może skończyć się wirusem na Twojej stronie. Aby skutecznie zapobiec infekcji należy na bieżąco aktualizować wtyczki, motywy oraz sam system. Warto też unikać instalowania dużej ilości pluginów. Dobrym nawykiem jest także sprawdzanie ocen i komentarzy na temat wybieranych wtyczek i motywów.

Zobacz również