Typo3 - poznaj zalety i wady tego systemu
CMS Typo3
Typo3 jest określany zarówno jako system zarządzania treścią (CMS), jak i framework zarządzania treścią (CMF). Podobnie, jak najpopularniejsze rozwiązania tego rodzaju, Typo3 jest darmowy i tworzony na zasadach open source. Cechą charakterystyczną tego skryptu jest jego elastyczność. Typo3 można z powodzeniem wykorzystywać zarówno do tworzenia potężnych serwisów korporacyjnych, jak i prostych stron firmowych. Trzeba jednak mieć na uwadze, że w tym drugim przypadku może być to tzw. overkill. Duża liczba dostępnych modułów sprawia, że proste strony oparte na Typo3 mogą wymagać sporego wysiłku włożonego w optymalizację. Warto to wziąć pod uwagę planując pozycjonowanie strony i wybierając hosting.

CMS dla zaawansowanych
Zdania na temat Typo3 są mocno podzielone (podobnie zresztą, jak ma to miejsce w przypadku większości CMS-ów). W tym przypadku krytycznie nastawieni są z reguły mniej zaawansowani użytkownicy, którzy uważają to rozwiązanie za zbyt złożone i mało użyteczne. Typo3 jest natomiast ceniony przez wielu profesjonalnych twórców stron, gdyż posiada dużą liczbę modułów i pozwala na sprawne tworzenie rozbudowanych serwisów. Pozycjonowanie takich witryn może być równie skuteczne, jak w przypadku stron na Wordpressie – o ile twórca przyłoży się do optymalizacji technicznej witryny.
Nawet osoby doświadczone w branży webdeveloperskiej powinny wziąć pod uwagę, że Typo3 staje się przyjaznym środowiskiem dopiero po dokładnym poznaniu jego struktury. To oznacza, że na naukę trzeba poświęcić minimum kilka tygodni.
Jakie możliwości daje Typo3?
Typo3 umożliwia budowanie serwisów o różnym charakterze – mogą to być blogi, strony informacyjne, wizytówki firmowe czy sklepy internetowe. W dostosowaniu struktury Typo3 do tworzonych serwisów pomaga jego elastyczność – hierarchię strony można niemal dowolnie układać. Webdeveloper nie jest skazany na odgórnie narzucone podziały na kategorie, artykuły czy sekcje.
Interesującym rozwiązaniem jest także wewnętrzny język programowania o nazwie TypoScript (jego interpreter, podobnie jak sam CMS, napisany jest w PHP). TypoScript ułatwia sprawne modyfikowanie i dodawanie statycznych oraz dynamicznych elementów strony.
Warto też wspomnieć o zaawansowanym module cofania zmian. Typo3 umożliwia łatwe przywracanie poprzednich wersji treści umieszczanych na stronie, co jest bardzo praktycznym rozwiązaniem w przypadku rozbudowanych serwisów, nad którymi pracuje duży zespół redaktorów.