Strony i sklepy na Joomla

CMS Joomla!

Joomla to jeden z najpopularniejszych CMS-ów. Szacuje się, że około 3% stron internetowych korzysta właśnie z tego systemu. Joomla nie stanowi dziś realnego zagrożenia dla lidera wśród CMS-ów, czyli Wordpressa, który odpowiada za ponad 30% stron internetowych. Niemniej, wciąż stanowi ona wartościową alternatywę dla Wordpressa i daje podobne możliwości.

CMS Wordpress

Joomla jest tworzona jako otwarte oprogramowanie, co oznacza, że każdy może prześledzić jej kod, a także dowolnie go modyfikować zgodnie z własnymi potrzebami. Podstawowa obsługa systemu nie wymaga jednak programowania, dzięki czemu nawet mało zaawansowani użytkownicy są w stanie prowadzić oraz modyfikować strony na Joomli. Wiele kłopotów nie sprawia również instalacja systemu. Wystarczy ściągnąć odpowiednie pliki z oficjalnej strony i umieścić je na serwerze, by rozpocząć stawianie strony. Niektóre hostingi oferują też opcję szybkiej, uproszczonej instalacji Joomli.

Jakie strony można tworzyć na Joomli?

Podobnie jak w przypadku innych CMS-ów, możliwości systemu Joomla są praktycznie nieograniczone. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać to oprogramowanie np. do stworzenia własnego bloga, sklepu czy strony firmowej. Częstą praktyką jest zamawianie stron na CMS-ie u webdeveloperów, a następne samodzielne ich prowadzenie. Dodawanie i edycja wpisów oraz poszczególnych podstron nie sprawiają problemów większości użytkownikom – każdy, kto potrafi sprawnie obsługiwać pakiet MS Office, jest też w stanie poradzić sobie z prowadzeniem podstawowej strony postawionej na Joomli.

Możliwość łatwego i samodzielnego dodawania treści ułatwia także pozycjonowanie strony. Regularne rozwijanie contentu w serwisie to jedna z podstawowych czynności wykonywanych w ramach poprawiania pozycji w wyszukiwarkach.

Komponenty, moduły, pluginy i szablony

Ogromną zaletą systemu Joomla są także tysiące dodatków rozszerzających możliwości systemu. W Joomli są one podzielone na komponenty, moduły, pluginy oraz szablony. Komponenty są związane z treścią na stronie, moduły natomiast głównie z nawigacją i interaktywnymi elementami witryny. Pluginy są z kolei bardzo szeroką kategorią – obejmują one np. wtyczki pozwalające na skuteczniejsze optymalizowanie SEO i pozycjonowanie serwisu, wyświetlanie komunikatów czy optymalizowanie szybkości działania strony. Szablony natomiast umożliwiają sprawne modyfikowanie wyglądu strony oraz układu poszczególnych elementów.

Zobacz również