CMS Drupal tworzenie stron i aplikacji internetowych

CMS Drupal

Drupal jest systemem CMS odpowiadającym za około 2% stron internetowych. Czasem rozwiązanie to określa się również jako CMF, czyli content management framework, gdyż Drupal różni się znacząco od takich rozwiązań, jak Wordpress czy Joomla (a więc typowych CMS-ów). Jest to bardziej zaawansowany system, przeznaczony raczej do osób zajmujących się zawodowo stawianiem stron internetowych niż użytkowników, którzy chcieliby samodzielnie, wieczorami budować swoją witrynę.

CMS Wordpress

Z wykorzystaniem Drupala można jednak sprawnie stworzyć witrynę z panelem pozwalającym na zarządzanie treścią i modyfikowanie innych elementów strony. Strony stworzone w Drupalu mogą być więc obsługiwane przez niedoświadczonych użytkowników – tak samo jak te na Wordpressie lub Joomli. Cechą wyróżniającą Drupala jest również to, że ułatwia zarządzanie treściami różnego rodzaju. Świetnie sprawdza się w przypadku stron, gdzie oprócz tekstów wykorzystuje się podcasty, ankiety czy filmy. Drupal funkcjonuje jako rozwiązanie open source.

Jakie możliwości daje Drupal?

Drupal oferuje użytkownikowi pełen pakiet możliwości, których należy wymagać od solidnego systemu CMS (lub CMF). Wśród standardowych funkcji znajdziesz m.in. takie opcje, jak:

  • rejestrowanie użytkowników i zarządzanie ich kontami,
  • kanały RSS,
  • modyfikowanie menu,
  • zarządzanie blogiem,
  • dodawanie komentarzy
  • zarządzanie stronami społecznościowymi.

Użytkownicy mogą też liczyć na wtyczki ułatwiające przyspieszenie, optymalizację SEO i pozycjonowanie strony, a także rozszerzające serwis o dodatkowe funkcje. Pracę nad wyglądem strony mogą natomiast usprawnić gotowe motywy.

Jakie strony można tworzyć na Drupalu?

Nie istnieją praktycznie żadne ograniczenia odnośnie charakteru serwisów, które można tworzyć z wykorzystaniem Drupala. System ten pozwala na stworzenie serwisu z newsami, bloga, strony firmowej czy portalu rządowego i każdą taką stronę można z powodzeniem pozycjonować. Warto jednak pamiętać, że Drupal jest stosunkowo „ciężkim” rozwiązaniem – daje wiele możliwości, które sprawdzają się w przypadku większych serwisów, ale mogą niepotrzebnie spowalniać proste witryny.

Zobacz również